News

Local Club Results Update

Club Results 

Kevin Burke Tyres Division 1 Hurling League

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Loughrea 1-21 Gort 0-16

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Cappataggle 1-21 Sarsfields 1-13

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Tommy Larkins 1-21 Liam Mellows 2-13

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Turloughmore 0-19 Tynagh/Abbey-Duniry 0-17

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Ballinderreen 2-22 Kilnadeema-Leitrim 1-17

Kevin Burke Tyres Division 2 Hurling League

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kilconieron 4-18 Beagh 0-20

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Castlegar 2-20 Mullagh 0-24

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Ardrahan 3-23 Abbeyknockmoy 0-21

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), St Mary's GAA Athenry 2-21 Meelick-Eyrecourt 0-16

Kevin Burke Tyres Division 3 Hurling League

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Killimor 2-25 Pádraig Pearses 1-11

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Carnmore 1-16 An Spidéal 0-12

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Sylane 0-20 Annaghdown 0-9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Rahoon-Newcastle W/O Castlegar  -

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Four Roads 4-12 Turloughmore 2-16

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Ahascragh/Fohenagh 1-20 Kiltormer 2-7

U-12 Football Group 10

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Moycullen 6-8 Salthill-Knocknacarra 3-7

U-12 Football Group 11

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 5-17 Fr Griffins/Éire Óg 1-1

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Tuam Stars 3-13 Claregalway 0-1

U-12 Football Group 9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 4-10 Annaghdown 0-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Kinvara 4-7 Loughrea Gaelic Football 4-6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Claregalway 3-14 Oranmore-Maree 3-5

U-15 Football Division 1

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Annaghdown 4-8 Barna 2-9

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Moycullen 3-14 Corofin 4-9

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Tuam Stars 16-22 Salthill-Knocknacarra 0-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Oranmore-Maree 1-14 Claregalway 1-7

U-15 Football Division 2 North

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Mountbellew/Moylough 7-18 St Mary's GAA Athenry 1-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Headford 1-9 Craughwell GAA Club 1-7

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kinvara 3-11 Caherlistrane 2-10

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Dunmore MacHales 6-18 Loughrea Gaelic Football 0-4

U-15 Football Division 2 West

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Clifden 7-10 Mícheál Breathnach 7-7

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), St Michael's 12-15 Salthill-Knocknacarra 5-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), St. James 7-12 An Cheathrú Rua 1-7

U-15 Football Division 3 North

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Monivea-Abbey 6-9 Northern Gaels 6-7

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kilkerrin/Clonberne/Killererin 1-13 Menlough 1-11

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kilconly 9-11 Caltra 2-12

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Oranmore-Maree 9-7 Milltown 6-5

U-15 Football Division 3 West

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Killannin 8-8 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  5-10

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), An Spidéal 6-16 St. Patricks 0-8

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Claregalway 10-23 Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 2-9

U-15 Football Division 4

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Tuam Stars W/O St Gabriel's  -

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Claregalway 6-6 Padraig Pearses 4-4

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Cortoon Shamrocks 5-14 Oranmore-Maree 4-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), St Brendan's 2-12 Ballinasloe 1-5

U-15 Football Division 5

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Headford 1-10 Claregalway 0-5

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Salthill-Knocknacarra 10-9 Annaghdown 0-6

Bon Secours Division 4C

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 2-12 Williamstown 0-9

Group 1

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Caherlistrane W/O Headford  -

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 5-9 Dunmore MacHales 2-7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Tuam Stars 3-9 Annaghdown 1-4

Group 2

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Oranmore-Maree 1-17 Salthill-Knocknacarra 1-5

Group 3

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Mary's GAA Athenry 6-9 Oranmore-Maree 0-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Craughwell GAA Club 4-8 Loughrea Gaelic Football 0-6

Group 5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Mountbellew/Moylough 6-8 Menlough 3-6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Kilconly W/O Ballinasloe  -

Group 6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Brendan's 4-1 Caltra 1-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Oranmore-Maree 5-10 Milltown 1-2

Group 7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), An Spidéal 4-10 Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 0-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Michael's 3-7 Renvyle 1-6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Oughterard 12-18 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  0-4

Group 8

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Gabriel's 6-16 Tuam Stars 0-3

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Mary's GAA Athenry 3-4 Killererin 2-6

Gullane's Hotel Junior B Hurling Championship Knockout

Sat, 19 Jun,

(Round: Semi-Final), Oranmore-Maree 4-17 Killimordaly 1-17

Gullane's Hotel Junior C Hurling Championship Knockout

Sat, 19 Jun,

(Round: Final), Clarinbridge 3-17 Kilbeacanty 0-5

Gullane's Hotel Junior 1 Hurling Group 1

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Ballygar 0-22 Ballinasloe 0-10

Gullane's Hotel Junior C1 Hurling Championship Knockout

Sat, 19 Jun,

(Round: Semi-Final), Castlegar 2-10 Ahascragh/Fohenagh 1-10

Sun, 20 Jun,

(Round: Semi-Final), Tommy Larkins 1-14 Kilnadeema-Leitrim 1-10

Brooks Minor (U17) B Group 1

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Ballinderreen 3-15 Ardrahan 0-13

U17 A North Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Claregalway 2-18 Corofin 3-7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Tuam Stars 4-16 Dunmore MacHales 3-12

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Caherlistrane 4-15 Monivea-Abbey 3-8

U17 A West Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Moycullen 2-11 Killannin 3-8

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Salthill-Knocknacarra 3-14 An Spidéal 2-11

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), St. James 1-15 Oranmore-Maree 0-11

U17 B North Championship - Group A

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Annaghdown 2-13 St Mary's GAA Athenry 1-11

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Claregalway 1-9 Kilkerrin/Clonberne/Killererin 0-5

U17 B North Championship - Group B

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Kinvara 0-10 Gaeil na Gaillimhe 0-8

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Ballinasloe 3-11 Mountbellew/Moylough 1-12

U17 B West Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Barna 2-15 Mícheál Breathnach 1-9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), St Michael's 3-12 Oughterard 4-9

U17 C North Championship - Group A

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Kilconly 2-9 Headford 1-9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Cortoon Shamrocks 5-11 Tuam Stars 4-7

U17 C North Championship - Group B

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Caltra 6-24 St Gabriel's 7-7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Brendan's 3-11 Northern Gaels 1-11

U17 C West Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  W/O Killannin  -

Junior A Football Championship

Fri, 18 Jun,

(Round: Co. Final), Barna 0-13 Tuam Stars 1-8

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 13 C1 Roinn B

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 1), Pádraig Pearses 8-3 Killimordaly 1-0

Latest Tweets

The draws for the @Galway_GAA @TheBrooks_Group Senior Hurling Championship has been completed. The first round will… https://t.co/M9QEQk4MTh
Here is the draw for the 2021 @Galway_GAA @TheBrooks_Group Intermediate Hurling Championship. First round games are… https://t.co/0gljSPIKo0
Wel be live on @gbfmsports at 3.15pm for the Senior & Intermediate Hurling Championship Draws 2021. https://t.co/oiAPDgKLre
Our @Galway_GAA u20 Hurlers will play @OfficialCorkGAA next Saturday in the All Ireland u20 Final. The match will h… https://t.co/YGttDKPBl3
The @Galway_GAA u17 team to play @RoscommonGAA has been announced. Match throws in at 7pm this evening at Tuam Stad… https://t.co/ONguzZEUTt